تشکیل "راهیان نور جهاد" برای آشنایی بیشتر با نقش جهاد سازندگی

تشکیل "راهیان نور جهاد" برای آشنایی بیشتر با نقش جهاد سازندگی

آخرین بروزرسانی : جمعه، 10 دی 1400 ساعت 13:12

سردار ادیبی گفت: در ستاد مرکزی راهیان نور، قرارگاه «راهیان نور جهاد» را برای تبیین نقش جهاد سازندگی در دفاع مقدس را راه‌اندازی کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری شهدای ناجا، جهادسازندگی یکی از نهادهای جوشیده از انقلاب اسلامی ایران است که از بدو تأسیس توانست بسیاری از جوانان انقلابی کشور را جذب فعالیت‌های خود کند.

از آنجاکه نهادهای انقلابی در اجرای مأموریت‌های خود، درگیر پیچیدگی‌های نظام بروکراتیک نبودند، به‌محض تغییر اوضاع زمانه و بروز نیازهای جدید در کشور، به‌سرعت می‌توانستند با توجه به امکانات موجود برای خود مأموریت‌های کاری جدید تعریف کنند.

مأموریت اولیه و اصلی محول‌شده به جهاد سازندگی، رسیدگی به روستاها، محرومیت‌زدایی از مناطق محروم و تمرکز به توسعه اقتصادی روستاها بوده است. جهاد سازندگی علاوه بر اجرای این مأموریت، در طول هشت سال دفاع مقدس نیز، وظایف جدیدی را با توجه به نیاز جبهه‌ها به‌عهده گرفت. پشتیبانی، تدارکات و امور فنی و مهندسی، ازجمله نیازهای مبرم جبهه‌ها بود و با توجه به تازه‌تأسیس بودن و کم‌تجربگی نیروهای مسلح ایران در این امور، ضرورت کمک‌رسانی به جبهه‌ها دوچندان می‌شد.

جهاد سازندگی ویژگی‌هایی داشت که می‌توانست بیشترین نقش را در فعالیت‌های پشتیبانی و مهندسی ایفا کند برای همین در دوران دفاع مقدس اقداماتی انجام داد که در نوع خود بی‌نظیر است.

سردار نادر ادیبی دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با تاکید بر اینکه نقش جهاد در جنگ را نمی‌توان نادیده گرفت، تصریح کرد: نیروهای جهاد با تمام توان به پشتیانی از رزمندگان پرداختند و این لقب سنگرسازان بی‌سنگر  یک حقیقی است؛ چراکه خودشان را به خطر می‌انداختند تا عملیات‌ها با موفقیت همراه شود.

وی در بخش دیگری از سخنان به تلاش‌های جهاد سازندگی برای ساخت جاده و پل در عملیات‌های مخلتف اشاره کرد و اظهار داشت: نقش جهاد نقش بی‌بدیلی در دفاع مقدس داشته و باید مدل‌های کاری‌ آنها برای نسل جوان گفته شود.

دبیر مرکزی ستاد راهیان نور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه مرحوم ورشابی زحمات زیادی برای جهاد سازندگی کشیده‌اند؛ افزود: ما به پاس تلاش‌های رزمندگان، در ستاد راهیان نور، قرارگاه «راهیان نور جهاد» برای تبیین نقش جهاد در دفاع مقدس را راه‌اندازی کرده‌ایم.

دیدگاه های شما :


کدامنیتی