تاریخچه روز ملی راهیان نور

تاریخچه روز ملی راهیان نور

آخرین بروزرسانی : چهارشنبه، 20 اسفند 1399 ساعت 13:50

امام خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در روز ۷۵/۱۲/۲۰ با حضور در راهیان نور در یادمان شهدای هویزه حضور یافتند و یاد شهیدان والامقامی را که در دفاع از حریم پاک این منطقه از میهن اسلامی به شهادت رسیدند، گرامی داشتند.

به گزارش پایگاه خبری شهدای ناجا، امام خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در روز ۷۵/۱۲/۲۰ با حضور در راهیان نور در یادمان شهدای هویزه حضور یافتند و یاد شهیدان والامقامی را که در دفاع از حریم پاک این منطقه از میهن اسلامی به شهادت رسیدند، گرامی داشتند.
راهیان نور که طی سال های دفاع مقدس توسط گروه‌های مردمی خودجوش متشکل از رزمندگان شکل گرفته بود در ایامی خاص نظیر عید نوروز، ایام محرم و... برای بازدید از مناطق جنگی سامان می‌دادند و محل‌هایی نظیر یادمان‌های فعلی شلمچه، اروندکنار و فتح‌المبین مورد بازدید این کاروان‌ها قرار می‌گرفت.

راهیان نور در واقع یک موزه جنگ زنده و الهام بخش مردم ایران است که با برخورداری از ظرفیت‌های بازگویی و تصویرسازی حماسه‌های رزمندگان، جانبازان و شهیدان گرانقدر، فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت را در فضای جامعه احیا می‌کند و سبب ماندگاری انقلاب اسلامی در افکار عمومی می‌گردد.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ 20 اسفندماه به عنوان " روز ملی راهیان نور" در تقویم رسمی کشور ثبت شد که این موضوع نشان دهنده اهمیت و تاثیر این جریان بزرگ فرهنگی مردمی می باشد.

گرامی‌داشت یاد، خاطره و آرمان‌های بلند و جاودانه شهیدان هشت سال دفاع مقدس و حضرت امام خمینی (رحمة الله علیه) و تکریم و تجلیل از مجاهدان و فعالان عرصه راهیان نور و تأکید بر لزوم اجرای توصیه‌ها و رهنمود‌های ارزنده و راه‌گشای مقام معظم رهبری در راستای رشد و تعالی از اهداف حرکت عظیم و پربرکت راهیان نور است: در شرایطی که دشمنان انقلاب در پی کمرنگ ساختن روح مقاومت و بصیرت جامعه اسلامی و تسلیم جمهوری اسلامی ایران هستند، زنده نگه‌داشتن حماسه دفاع مقدس و مقابله با هرگونه تحریف در قبال حوادث و رخداد‌های آن، همچنین تلاش در روایتگری صادق، شیوا و تأثیرگذار در ماجرای ایستادگی ایرانیان سرافراز مقابل استکبار جهانی و ارتش بعثی صدام خواهد توانست اردوگاه دشمن را خاموش و ناامید کند و روند حرکت جبهه مقتدر خودی به سمت تحقق بیانیه گام دوم انقلاب و آرمان‌های تمدن‌ساز پیش رو را تحکیم و سرعت بخشد.


متن زیر سخنان مقام معظم رهبری در خیل عظیم مردم در یادمان شهدای هویزه در تاریخ 75/12/20می باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه سفرشان به استان خوزستان عصر روز 75/12/20 در گلزار شهدای هویزه حضور یافتند و یاد شهیدان مظلومی را که در دفاع از حریم پاک این منطقه از میهن اسلامی به فیض شهادت نائل آمدند،گرامی داشتند.

مقام معظم رهبری با حضور بر مزار شهیدان، با قرائت فاتحه، خاطره شکوهمند حماسه‌‌آفرینی‌های آنان را در برابر خیل عظیم دشمن متجاوز گرامی داشتند و خانواده‌‌های معظم آنان را که دراین محل حضور یافته بودند، مورد ملاطفت و محبت خویش قرار دادند.

حضرت آیت‌‌الله خامنه‌‌ای سپس در جمع هزاران تن از مردم منطقه که برای دیدار با معظم‌له و استماع سخنان ایشان اجتماع کرده بودند، حضور یافتند و به ابراز احساسات صمیمانه و خالصانه آنان پاسخ دادند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این اجتماع، بارگاه شهدای مظلوم هویزه را وسیله‌‌ای برای توجه به قدرت لایزال الهی توصیف کردند و فرمودند: قدرت و اراده خداوند متعال بر تمامی قدرتهای مادی مسلط است و این یک درس بزرگ برای ملت ایران و همیشه تاریخ است که حق همیشه بر باطل پیروز می‌شود و غلبه ملت مسلمان ایران بر دشمن متجاوزی که آمریکا و قدرت های شرق و غرب به حمایت از او برخاسته بودند نشانه روشنی از پیروزی حق بر باطل است.

مقام معظم رهبری عشق و ایمان و قلبهای استوار و متکی به پروردگار را فاتح عرصه هشت سال دفاع مقدس خواندند و فرمودند: آمریکا و قدرتهای استکباری، باطل و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران، حق است و تردیدی نیست که پیروزی از آن ملت مسلمان ایران است و هیچ دشمنی در سطح جهان نمی‌تواند بر مردمی که راه حق را دنبال می‌کنند پیروز شود.

 


 

دیدگاه های شما :


کدامنیتی