روزی برای تکریم و تعظیم مادران و همسران شهدا

روزی برای تکریم و تعظیم مادران و همسران شهدا

آخرین بروزرسانی : پنجشنبه، 09 بهمن 1399 ساعت 07:27

مادران شهدا بصیرترین افرادند و بالاترین مصداق آنانند، مادرانی که فرزندانشان را به‌دست خویش راهی جبهه‌ها کردند و پس از شهادتشان نیز گفتند :«امانت را به صاحبش بازگرداندیم! فدای سر شهید کربلا!»

در تقویم رسمی کشور، روز ۱۳ جمادی‌الثانی، مصادف با وفات فاطمه "ام البنین" همسر حضرت امیرالمومنین(ع) و مادر حضرت ابوالفضل العباس(ع) به عنوان روز تکریم مادران و همسران شهدا نام گرفته است و حقیقتاً چه روز مبارکی را روز تکریم از این شیر زنان و دلاور زنان تاریخ در تقویم نامیده اند روز وفات زنی که پسران خود را سینه چاک برادر و مقتدای خود ساختند.

سفارش  اُم البنین به دفاع فرزندانش از ولايت

هنگامي که امام حسين (ع) آهنگ ترک مدينه و تشرف براي حج و به دنبال آن هجرت به سوي عراق کرد، ام البنين (ع) به پسرانش گفت: «چشم و دل مولايم امام حسين (ع) و فرمان‏بردار او باشيد» مورخان مي نويسند: پس از واقعه کربلا "بشير" در مدينه با اُم البنين ملاقات کرد تا خبر شهادت فرزندانش را به او بدهد.

اُم البنين پس از ديدن وي که فرستاده امام سجاد (ع) بود مي گويد: «اي بشير! از امام حسين (ع) چه خبر داري؟» بشير گفت: «خدا به تو صبر دهد که عباس تو کشته شد.» اُم ‏البنين فرمود: «از حسين (ع) چه خبر؟» بشير خبر شهادت بقيه فرزندان او را هم اعلام کرد، ولي اُم‏ البنين پيوسته از امام حسين (ع) می پرسید و با صبر و بصيرتي بي نظير گفت:«اي بشير خبر از [امام من]اباعبدالله الحسين بده فرزندان من و همه آنچه زير اين آسمان مينايي است فداي اباعبدالله(ع) باد.»

چون بشير خبر شهادت امام حسين (ع) را به آن حضرت داد، صيحه ‏اي کشيد و گفت: «قد قَطّعتَ نياطَ قلبي: اي بشير! رگ قلبم را پاره کردي و سپس صدا به ناله و شيون بلند کرد.»

اُم البنين، پاسدار حماسه عاشورا

از ويژگي‏ هاي بسيار مهم اُم البنين، توجه به زمان و مسائل مربوط به آن است. وي پس از واقعه عاشورا، از مرثيه ‏خواني و نوحه‏ سرايي استفاده کرده تا نداي مظلوميت کربلاييان را به گوش نسل‏ هاي آينده برساند.

ايشان هر روز به همراه عبيداللّه پسرِ حضرت عباس به بقيع مي ‏رفت و نوحه مي‏ خواند و شور و غوغايي بپا مي کرد . مردم مدينه اطراف او گرد مي آمدند و با او هم ناله مي شدند. حتي مروان بن حکم حاکم وقت مدينه نيز در ميان ايشان بود و گريه مي کرد.

غروب مادر مهتاب

این بانوی فداکار و ایثارگر، بعد از زينب کبري (ع) دار فاني را وداع گفت، ولي تاريخ ‏نگاران سال ارتحال او را متفاوت نگاشته ‏اند، به طوري که عده ‏اي آن را سال 70 هجري قمري بيان کرده ‏اند و عده ديگري تاريخ وفات آن مادر فداکار را، سيزدهم جمادي الثاني سال 64 هجري قمري دانسته ‏اند که نظر دوم از شهرت بيشتري برخوردار است.

او در قبرستان بقيع در کنار سبط رسول خدا، امام حسن(ع)، و فاطمه بنت اسد و ديگر چهره هاي درخشان شريعت محمدي به خاک سپرده شد. اگر چه جسم او در خاک است اما روح بلند او و صفات کريمه و عظيمه وي نام او را به بلنداي آفتاب زنده نگاه داشته است و در پرتو صفات اين بانوي فاضله انسان هايي تربيت شده اند که در تاريخ ماندگار خواهد بود.

حماسه مادران شهدا در 8 سال دفاع مقدس

در سالروز وفات حضرت اُم‌البنين(س) كه روز تكريم مادران و همسران شهدا نام گرفته است، ايثار و فداكاري و صبر و پايداري مادران و همسران شهيدان 8 سال دفاع مقدس را گرامي مي‌داريم و اوراق تاريخ را به نام گذشت‌ها و خلوص و تلاش‌هاي آنان مزين مي‌كنيم و عملكرد اين بانوان فداكار را پشتوانه‌اي براي نسل امروز قرار مي‌دهيم.

مادرانی که به ندای پیر و مراد خود، معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) لبیک گفته و زینب گونه در حماسه 8 سال دفاع مقدس با تشویق همسران و فرزندان برومند خود آنها را برای حضور در جبهه ها آماده و تشویق می کردند.

اگر ایثار و شهامت، شجاعت، صبر و استقامت این شیر زنان ایران زمین نبود، خدا می دانست چه بر سر نهال نو پای انقلاب می آمد، این دلاور زنان بودند که فرزندان جوان و نوجوان خود را برای خط مقدم جبهه آماده می کردند و برای دفاع از ولایت سینه سپر می کردند تا یک وجب از خاک مقدس این سرزمین در دست دشمن تا دندان مسلح نیفتد.

همسران شهدا با الگو گرفتن از سیره اٌم‌البنین(س) سختی‌های زندگی را تحمل کرده و توانستند با تربیت فرزندان صالح و تحویل آن‌ها به جامعه، همچنان در عرصه حراست از ارزش‌های اسلام و اقتدار کشور نقش‌آفرین باشند.

استقلال و آزادی امروزمان را مدیون خانواده شهدا و مادران این سرزمین هستیم که چنین فرزندان پاکی را برای انقلاب تربیت کردند که امروز برای ناموس وطنشان جانشان را می دهند.

خاطره رهبر انقلاب از درخواست مادر یک شهید

رهبر معظم انقلاب می گوید:« در یکی از شهرها که زمان ریاست جمهوری رفته بودم، بعد که سخنرانی کردم و برگشتم بیایم، مردم دوروبر ما اجتماع کرده بودند و اظهار محبّت میکردند، من هم میرفتم طرف ماشین که سوار بشوم. شنفتم که یک خانمی از پشت سر در وسط جمعیّت مرتّب صدا میزند و اسم بنده را می‌آورد. فهمیدم کار مهمّی دارد؛ ایستادم. گفتم بگذارید این خانم بیاید ببینم چه‌کار دارد که در این جمعیّت این‌جور داد می کشد.

آمد جلو، گفت:« تنها پسرم چند روز پیش اطّلاع پیدا کردم که در اسارتگاه شهید شده است. به امام بگویید فدای سرتان و اگر باز هم پسر داشته باشم، باز هم او را به جبهه می فرستم.» این پیغامی بود که یک مادر شهید گفت‌. ببینید این روحیّه را! من آمدم به امام این را عرض کردم، امام گریه‌اش گرفت؛ از شنیدن این سخن و این احساس، اشک به چشم امام آمد.(1395/07/05)

تکریم مادران شهدا افتخاری بزرگ برای مسئولان ناجا

یکی از افتخارات بزرگی که نصیب فرماندهان و مدیران ارشد نیروی انتظامی شده، سرکشی از خانواده های معظم شهدا و تجلیل و تکریم این عزیزان و نشستن پای درد دل آنها است. حقیقتاً یکی از بهترین ساعت ها و لحظات خدمت ما همین ساعات حضور در کنار مادران و همسران شهدا و دعایی که آنها در حق نیروی انتظامی می کنند انگیزه ما را برای ادامه دادن این مسیر بیشتر کرده و خاطرمان را از بابت موفقیت و پیروزی در عملیات ها و فائق آمدن بر مشکلات مطمئن تر می کند.

نکته حائز اهمیتی که همیشه در این دیدار ها برایم مورد توجه بوده این است که تقریباً همه مادران شهدا هیچ توقع و خواسته ای از نظام ندارند و بابت از دست دادن فرزندان برومندشان خم به ابرو نمی آورند. صبرو استقامت و بصیرت این شیرزنان و بانوان نستوه میهن عزیز ما حقیقتاً قابل ستایش است.

در بیشتر این دیدارها مادران شهدا با افتخار عنوان می کنند که اگر بازهم پسری داشتند و دوباره جنگ می شد و نظام اسلامی ما به خطر می افتاد بازهم پسرشان را عازم جبهه ها می کردند. این روحیه مادران شهدا درس بزرگی برای ما است که به خود نگاه کنیم ببینیم ما برای حفظ و دفاع از این نظام چه کرده ایم و این قدر طلب کار نظام نباشیم.

انتظار مادران و همسران شهدا از جامعه

مادران شهدا بصیرترین افرادند و بالاترین مصداق آنانند، مادرانی که فرزندانشان را به‌دست خویش راهی جبهه‌ها نمودند و پس از شهادتشان نیز گفتند :«امانت را به صاحبش بازگرداندیم! فدای سر شهید کربلا! و ...»

مادران و همسران شهدا در طول 8 سال دفاع مقدس حماسه های جاویدی ساختند که قلم توانایی نوشتن آن نیست و تاریخ همیشه از آن یاد خواهد کرد.

آنان با صبر و استقامت خود دشواری ها را تحمل کردند و هم اکنون نیز در تمام عرصه های مختلف کشور حضوری پررنگ دارند و دیگر بانوان کشور را پیوسته به این حضور تشویق می کنند.

همسران شهدا هم با تربیت یادگاران همسران خود آنها را برای انقلاب و دوران شکوفایی این سرزمین آماده می کنند چه بسا همسرانی که خود دارنده رتبه های علمی و سیاسی در کشور هستند و فرزندان آنها هم با الگو گرفتن از پدران شهید خود در شکوفایی کشور سهیم شده اند.

این مادران و همسران، از نسل جدید و بانوان کشور انتظار رعایت عفت و حجاب خود را دارند و انتظار دارند تا هنگام ظهور حضرت ولی عصر(عج)، انقلاب، که امانت ارزشمندی است به نحو شایسته ای حفظ و نگهداری شود.

بزرگترین دغدغه شب و روز مادران و همسران شهدا حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی است. آنها از مسئولان نظام می خواهند که دلسوزانه، متعهدانه و مجاهدانه کار کنند و اجازه ندهند فشار ناشی از مشکلات اقتصادی باعث نا امیدی در بین مردم به خصوص نسل جوان جامعه شود. آنها فرزندان خود را فدای این نظام کردند و امرزو وظیفه ما است که از میراث گرانبهای آنان با جان و دل حفاظت کنیم و با پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) این پرچم مقدس را به دست صاحب اصلی آن یعنی حضرت ولی عصر (عج ) بسپاریم.

تهیه و تنظیم: سرتیپ دوم پاسدار محمد رضا میرحیدری؛ فرمانده انتظامی استان اصفهان

دیدگاه های شما :


کدامنیتی