جلوه عشق در شکوه اقتدار!

جلوه عشق در شکوه اقتدار!

آخرین بروزرسانی : سه شنبه، 25 آبان 1400 ساعت 13:45

اگر خمیر مایه اعمال، در معرض وسوسه و طمع، ریا و تظاهر و مبالغه و فریب و دروغ از استحکام برخوردار نباشد؛ به زبان ساده تر، نیت ها پاک نباشند درجه خلوص اعمال و کردار تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

به گزارش پایگاه خبری شهدای ناجا؛ نیت سالم و خوب درکارها از اعمال  افراد برتر شمرده می شود و دین مبین اسلام، شریعتی است که نگاهی بنیادی و اساسی بر این مسئله دارد چرا که اگر خمیر مایه اعمال، در معرض وسوسه و طمع، ریا و تظاهر و مبالغه و فریب و دروغ  از استحکام برخوردار نباشد؛ به زبان ساده تر، نیت ها پاک نباشند درجه خلوص اعمال و کردار تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

در چنین وضعیتی این امکان قوت می گیرد تملق، چاپلوسی و ریا و تزویر پررنگ شده و صداقت و معرفت را کمرنگ جلوه بدهد.

اگر مراقبت نشود و نیت های درونی که پایه و اساس انگیزه ها، پندارها و تمایلات هستند به ارزش ها و گرایش های اعتقادی و معنوی و انسانی آراسته نشوند و با آن جلا نیابند مشکلات و گرفتاری های زیادی درست خواهند شد.

 نیت مومنانه بر این اساس، جلوه ای مقدس از "دفاع" است. دفاع از ارزش ها، معیارها و هنجارهایی که همه جا به کار مان می آیند و در این برهه خطیر از زمان و به خصوص در جبهه جنگ شناختی و هوشمندانه بیش از پیش به آن  نیاز داریم.

با بیان ضرورت و عظمت این دفاع در هر عرصه، از جهاد مدافعان سلامت گرفته تا مجاهدت خادمان انقلاب و مردم و شجاعت مدافعان حرم و خدمت مجاهدان فی سبیل الله در مسیر امنیت واقتدار، و ... این نیت های درونی ما هستندکه ملاک و معیار تعیین عیار، ارزش و اعتبار و اخلاص اعمال و کردار خواهند بود.

در جریان تعلیم و تربیتی که تحصیل علم برای کمال و انسانیت نباشد، در مسیر دفاع از سلامت که تجربه و تخصص و معرفت، دوای دردها نشود، در لباس مقدس خدمت که رنگ خاکی جهاد و تواضع به خود نگیرد و در هر پرتویی از زندگی، حتی خواندن یک کتاب که معنا و مفهوم ارزشی نداشته باشد و یا باوری که هویت و ماهیت ما را بی اساس دچار تردید کند؛ کردار عملی ورفتار جوارحی از تقدس و معنویت و عزت واقعی برخوردار نخواهند شد.

کارشناسان متخصص علم روان شناسی و نخبگان علوم تربیتی بر این اصل تاکید دارند که اصلاح رفتار جز با تهذیب و تزکیه نفس وپاک ساختن نیت های درونی محقق نمی شود.  

درست است که اقتضای وضعیت های مادی و طبعی زندگی، دارای خصوصیات و تمایلاتی هستند که  افراد را در برگرفته و خواسته ها و امیال زیادی برای بهره بردن مفید از زندگی تعریف شده اند و دین اسلام نیز برآن تاکید دارد؛ در این مسیر بسیاری خواسته ها و انتظارات و به قول معروف آرزوهای دور و دراز، دست یافتنی نیستند و آنچه بسیار مهم است این که امیال و نیت های خود را باید مصون بداریم تا به بیراهه نرویم و به مقصد برسیم.

همان طور که گفتیم ما این صیانت و پاک سازی نیت های درونی را با ارزش دفاع ،نامگذاری کرده ایم تا جلوه عشق در شکوه اقتدار نمادسازی شود.

 در تجلی این صحنه های زیبای دفاع، هنوز هم‌ارزش های بسیار و بی شماری در تفکرات و زندگی مردم کشور ما وجود دارند که با مسایل مادی قابل قیمت گذاری و سنجش نیستند.

یک نقاشی ساده فرزندی برای پدر، یک شاخه گل سرخ برای همسر، یک نگاه و لحن عاشقانه زنی برای شوهر و یک کلام و رفتار مهربان برای پدر و مادر و خواهر و برادر و همسایه و همشهری و هم وطن و  مقید به مفید بودن برای همنوعان، گواه بر قداست این ادعا است.

هنوز هم دختر بچه ای که پدرش در بستری بیماری است و از تحصیل جامانده با گرفتن یک گوشی تلفن همراه به عنوان هدیه از فردی نیکوکار، با تمام وجود احساس می کند دنیای زیبایی دارد و باید در آن احساس خوشبختی کند.

هنوز هم جوان برومندی که نیروی خدماتی یک بیمارستان است خود را موظف می کند در ساعات استراحت بین شیفت کاری اش، عاشقانه و عارفانه به بیماران کهنسال کمک کند و با نذر خدمت، حظ کارش را هر چند به ازای حقوق مادی اندک ببرد.

هنوز هم هستند افراد متعهدی مثل سرهنگ عارفخانی که در حادثه تصادف شبانه ۲خودروی سنگین در حوالی مشهد و برای آن که حادثه دیگری رخ ندهد وارد عمل شده و خود دچار حادثه می شود و سبکبال به آسمان ها پر می کشد و چه زیباست ۲ دختر جوان و پسر نوجوانش به وجود چنین پدری افتخار می کنند.

هنوز هم کارگر خدماتی شهر، کیف پولی با  دلارهای وسوسه انگیز پیدا می کند و با خوشحالی به صاحبش برمی گرداند.

هنوز هم شهید علی دلندی، پسر نوجوان برای نجات 2 زن به آتش می زند و خودش را فدایی می کند تا بگوید اراده "حسین فهمیده ها" و تفکرات فرماندهان پرآوازه شان، باکری ها ، همت ها و ... در این کشور زنده هستند.

هنوز هم غیورمردان مرزبان، شب تا صبح و روزها تا غروب آفتاب با ذکر زیارت عاشورا مردانه ایستاده اند تا کسی نتواند نگاه چپ به مرزهای مقتدر این کشور اسلامی کند.

هنوز هم کاسب های معتقد با بسم الله کار خودشان را شروع می کنند و کفه ترازوی شان باید سنگین تر از آنی باشد که کم فروشی نکنند و هنوز هم ... .

کم نیستند و بهتر است بگوییم بسیارند از این انسان های بزرگ و وارسته که با فضائل اخلاقی، معنوی و معرفتی خود را آراسته اند.

ملت حماسه ساز ایران، شجاع و دلاور هستند و از سالیان دور و تا همین نزدیکی ها، مانند رئیس علی دلواری و کمی پس از آن شهدای 15 خرداد 1342 و بعداز آن حماسه سازان بهمن 57 و رزمندگان جبهه های حق علیه باطل و سپس نخبگان و دانشمندان شهید و اکنون، پاسداران عزت و اقتدار و افتخار ایران مردانه ایستاده اند و مقاومت می کنند و یک ایرانی در هرکجای این دنیای پهناور بخواهد نام "حاج قاسم دل ها" را بگوید غرور و غیرت درسراسر وجودش موج می زند.

و امروز این ما هستیم که به برکت خون شهدا و جانبازان و آزادگان و آزادمردان اعتبار و عزت یافته ایم و باید، باید مراقب باشیم که از نام و پیام این ره یافتگان مسیر آسمان و نگاه خانواده های سرو قامت شان که نماد و نهاد مقاومت هستند جا نمانیم.

خدا ناظر بر اعمال و رفتار و دانا و عالم بر نیت های درونی مان و تکلیف روشن است، ما برای ادامه گام های پرصلابت رزمندگان جبهه دفاع امروز، باید ‌مراقب نیت های درونی خود بوده و در سنگر مستحکم تعهد و تقید، دفاع مقدس را به روز نگه داریم و پاسدار واقعی آن باشیم.  

وظیفه مان این است تصویری نیکو از اعمال و رفتاری که برگرفته از نیت های والا و ولایی هستند بسازیم چرا که مدافعان و وارثان جبهه دفاع مقدس هستیم و با اعتقاد راسخ فریاد بر می آوریم که تا زنده ایم‌رزمنده ایم چون ما ملت شهادتیم.

رزمنده یعنی مخلص و خدمتگزار نظام و انقلاب و سرباز دفاع از آنچه داریم و برای داشتنش از جان و خون گذشته ایم.

رزمنده یعنی ما ایستاده ایم.

نویسنده: غلامرضا تدینی راد - خراسان رضوی

دیدگاه های شما :


کدامنیتی